Hortiterapia, inaczej ogrodoterapia, polega na podejmowaniu terapeutycznych aktywności przy użyciu kwiatów i roślin w różnych formach.

To przede wszystkim psychofizyczna terapia oparta na neurolingwistycznym programowaniu z zastosowaniem pomocy terapeutycznych w postaci materiału roślinnego. Ogrody dają przyjemność w pracy z roślinami, odprężenie psychiczne, rozwijają umiejętności manualne. Ogrodoterapia umożliwia także zaangażowanie w działania ekologiczne, między innymi rewitalizację otaczającego nas środowiska.

Rodzaje aktywności

Hortiterapia to działania twórcze – w jej wyniku powstaje konkretne dzieło roślinne. Prace nad ich stworzeniem mogą trwać zaledwie kilka godzin jeżeli chcemy np. korzystać z form florystycznych i tworzyć bukiety, kompozycje kwiatowe. Bardziej zaawansowane są już prace ogrodnicze np. tworzenie rabaty roślinnej czy innych drobnych form zagospodarowania przestrzeni ogrodu. Zaawansowanie ćwiczeń powinno być stopniowe - od prostych zadań do coraz trudniejszych (np. od bukietu przez rabatę do ogrodu).

Przy ćwiczeniach indywidualnych osoba nabiera pewności siebie "sama potrafi stworzyć coś pięknego". Natomiast grupowe utwierdzają uczestnika w przekonaniu, że umie on pracować z innymi w celu stworzenia wspólnego dzieła.

Wartości edukacyjne

Oprócz zajęć manualnych dużą rolę odgrywa część edukacyjna, w tym m.in. wzbogacenie zasobu słownictwa i poznawanie roślin i ich leczniczych właściwości. W przypadku grup zagrożonych wykluczeniem istotne jest także podniesienie kwalifikacji zawodowych, umiejętność wykonania prostych prac ogrodniczych np. siewu, pikowania rozsady lub wyznaczanie planu rabaty czy ogrodu.

Pozytywny wpływ na zmysły

Niezwykle ważne jest stymulowanie wieloma bodźcami. Ogrodoterpia działa przez kontakt z roślinami na wszystkie zmysły: węchu - zapach, smaku – słodkie gorzkie, wzroku – kolorystyka pobudza bądź wycisza, patrzenie na przestrzeń ogrodu z dominacją koloru zielonego wyraźnie obniża ciśnienie tętnicze w siatkówce oka. Terapia w ogrodzie przez wyeliminowanie jakichkolwiek presji relaksuje. Ogród muzyką swych naturalnych dźwięków stymuluje zmysł słuchu. Istotą ogrodoterapii jest wszechstronne oddziaływanie na wszystkie te zmysły. Należy także podkreślić, znaczenie sensoryczne bezpośredniego kontaktu z roślinami, których różnorodna faktura odczuwana jest w dotyku ( liście gładkie lub chropowate). Ogród leczy zapachem, kolorem i dźwiękiem , pobudza wyobraźnie dynamiką przyrodniczych zjawisk.

Osiągane rezultaty

Efekt pracy jest widoczny, namacalny a to buduje poczucie zadowolenia i satysfakcji z osiągnięcia celu. Korzyścią dla społeczeństwa jest powstanie nowego waloru estetycznego w ogólnodostępnej przestrzeni. Prowadzimy badania nad skutecznością metody uzdrawiania w rehabilitacji poprzez ogrodlecznictwo.  Z wyników ankiet ewaluacyjnych projektów hortiterapii prowadzonych przez Instytyt Hortiterpaii i hortiterapeutę Zofię Wojciechowską wynika, iż wszyscy uczestnicy doznali rozwoju w wielu dziedzinach ( metoda wywiadu i obserwacji opisowej). Odnotowano wśród wszystkich uczestników wzrost umiejętności praktycznych, wzrost motywacji, samooceny i zwiększenie wiary w możliwości, wzrost asertywności i kreatywności.

Coraz szybciej rozwija się infrastruktura hortiterapeutyczna w Polsce. Instytut Hortiterapii mgr Zofii Wojciechowskiej wraz z podopiecznymi Domu Pomocy Środowiskowej w Nowym Żmigrodzie w 2015 roku przeprowadził projekt, w wyniku którego powstała horti rabata ziołowa im. Jerzego Helwinga w Mrągowie. Obecnie trwa akcja społeczna w celu stworzenia pierwszego na Mazurach ogólnodostępnego Ogrodu Zdrowia Hortiterapii w Mrągowie.

Zapraszamy do wsparcia akcji: https://polakpotrafi.pl/projekt/ogrod-zdrowia

Ogrodoterapia aktywizuje nasze społeczeństwo do działań proekologicznych, w wyniku których tereny zielone aranżowane są na potrzeby terapeutyczne.

Źródło zdjęć: www.zielonypromien.btx.pl