Dzieci i dorosłych zaprosiła w sobotę 22 kwietnia 2017 do Muzeum Nowoczesności w Olsztynie na świętowanie Dnia Ziemi Fundacja Moda na Warmię i Mazury. Były warsztaty dla dzieci i prezentacje dla dorosłych.

Kto wymyślił Dzień Ziemi i dlaczego? - o tym opowiadała prezeska fundacji Ewa Domaradzka-Ziarek. -W stolicy Warmii i Mazur Olsztynie niewiele się dotąd o tym mówiło. Warto to zmienić – przekonuje inicjatorka spotkania. - Na zajęcia z dziećmi dostaliśmy mnóstwo kolorowych książeczek do rozdania i innych gadżetów od partnerów naszej akcji. Animatorki z Karuzeli Kultury świetnie się spisały podczas warsztatów dla dzieci.

Meble z bezużytecznych starych sprzętów zaprezentował Darek Zbrojna z Nowego Kawkowa. Niejeden dizajnerski salon wyposażenia wnętrz chciałby je mieć u siebie. Dlaczego powinniśmy segregować śmieci wyjaśniał przekonująco podczas spotkania dr Sławomir Kasiński, pracownik naukowy UWM na Wydziale Nauk o Środowisku, a Katarzyna Żurek, technolog w ZGOK Olsztyn, zaprezentowała, jak robić to prawidłowo?

- Ogłosiliśmy konkurs „Wymyśl ładne pojemniki na brzydkie śmieci” – mówi Ewa Domaradzka-Ziarek. - Niestety okazał się zbyt trudny. Małą mamy wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów i dotąd większość mieszkańców nie przywiązuje do tego wagi. Jest pilna potrzeba, by w edukację na temat selektywnej zbiórki u źródła bardziej zaangażowały się szkoły i instytucje publiczne – dodaje.

Spotkanie było podsumowaniem projektu „Perfekcyjne panie domu porządkują odpady” realizowanego przez Fundację „Moda na Warmię i Mazury”, a dofinansowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie. Partnerami projekt byli MPEC Olsztyn, Muzeum Nowoczesności i Piekarnia Tyrolska.