Krajowy plan gospodarki odpadami (KPGO) obejmuje obszar całego kraju. 

Krajowy plan gospodarki odpadami (KPGO) obejmuje obszar całego kraju. Został sporządzony jako realizacja przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (Dz.U. Nr 62, poz.628 oraz z 2002 roku Nr 41, poz. 365 i Nr 113, poz. 984), która wprowadza obowiązek opracowania planów na szczeblu krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Podstawę do formułowania zadań KPGO jest "II Polityka Ekologiczna Państwa" oraz rozdział 2 art.5 Ustawy o odpadach.

Krajowy Plan Gospodarowania Odpadami przyjęty został Uchwałą Rady Ministrów 24 grudnia 2010 r. i powinien być aktualizowany nie rzadziej niż co 6 lat - tym samym aktualny powinien zostać zaktualizowany do końca roku 2016. W przeciwnym wypadku uniemożliwi pozyskanie z UE i wydatkowanie środków przeznaczonych na ten cel, a to kwota ok. 1,163 mld euro.

Celem KPGO jest wypracowanie systemu w pełni zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad postępowania z odpadami zgodnie z ustaloną hierarchią:

  • po pierwsze, zapobieganie i minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów oraz ograniczenie ich niebezpiecznych właściwości.
  • po drugie, wykorzystywanie ich cech materiałowych i energetycznych.
  • składowanie jest najmniej pożądanym sposobem postępowania z odpadami.

Wojewódzkie plany gospodarki odpadami powinny być zgodne z krajowym planem gospodarki odpadami.

Dyrektywa ramowa wprowadziła wymagania dotyczące osiągnięcia do 2020 r. minimum 50-procentowego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia przynajmniej takich materiałów odpadowych, jak papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło z odpadów z gospodarstw domowych oraz podobnych odpadów z innych źródeł, zaś termicznemu przekształcaniu nie więcej niż 30% odpadów, a do 2025 r. recyklingowi powinno być poddawane 60% odpadów komunalnych.

Gminy, by uniknąć kar za zbyt niskie poziomy recyklingu, powinny modernizować obecne instalacje MBP (do mechaniczno-biologicznego przetwarzania) i szukać sprawdzonych rozwiązań ułatwiających odzysk materiałów wtórnych.

Przydatne adresy:

Papier trzeba oszczędzać, zwłaszcza w dobie internetu, dlatego podajemy przydatne adresy stron www.

Gdy chcemy innych edukować i zdobyć na to pieniądze, odpowiednie wnioski + porady znajdziemy na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

www.wfosigw.olsztyn.pl

O tym co zrobić, gdzie oddać swoje odpadki:

zgok.olsztyn.pl

czysty.olsztyn.eu

www.pgm.olsztyn.pl remondis.olsztyn.pl

www.ekotronika.pl (bezpłatnie odbiera zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, a następnie poddaje go procesom utylizacji i recyklingu.