Co można znaleźć w śmietniku? Japończycy znaleźli bakterię Ideonella sakaiensi 201-F6, która potrafi "pożreć" tworzywo politereftalan etylenu – PET.

Jako odpad PET nie stanowi zagrożenia dla środowiska i ludzi, jednak ich duża ilość przyczynia się do uciążliwego zaśmiecania świata. Twardy, mocny plastik praktycznie jest nieśmiertelny, bo jak obliczono, trzeba tysiąca lat żeby się rozłożył. 

Japoński zespół kierowany przez dr Kohei Oda z Instytutu Technologii w Kioto i dr Kenji Miyamoto z Keio University pobrali z wysypisk 250 próbek folii PET. Poddali je obróbce szukając bakterii, którym ta folia mogłaby smakować. Udało im się znaleźć mikroorganizmy, które w temperaturze 30 stopni Celsjusza, w ciągu 6 tygodni potrafią całkowicie rozłożyć folię. Szczep Ideonella sakaiensis 201-F6 wytwarza enzymy zdolne do hydrolizy PET. Teraz naukowcy próbują rozwiązać zagadkę , jak enzymy  ISF6_4831 i ISF6_0224 przyczyniły się do ewolucji bakterii, że ta potrafi korzystać z PET jako źródła energii potrzebnej jej do życia.

Naukowcy, dzięki swojemu odkryciu, które opublikowali wiosną br. w czasopiśmie naukowym "Science", mają nadzieję, że bakterie będą w stanie nieść pomoc w przypadku katastrof ekologicznych, oczyszczać wodę i powietrze.