Jak odpoczywając nie zaszkodzić naturze? Intensywna turystyka w czasie wakacji bywa poważnym obciążeniem dla środowiska, dlatego przypominamy, o czym należy pamiętać podczas wakacji.
Zanim na nie wyjedziemy trzeba sprawdzić, czy w domy został zakręcony gaz i woda, a światło zgaszone. Zaoszczędzimy pieniądze w domowym budżecie i zadbamy o środowisko. Woda cieknąca ze źle zakręconego kranu przez tydzień może zapełnić wannę.
Podczas zakupów najlepiej wybierać produkty bez zbędnych opakowań lub te, których opakowanie można ponownie wykorzystać. Jeśli korzystamy z toreb na zakupy, warto posłużyć się takimi, które nadają się do ponownego użycia.
Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz
Warto wybierać produkty bez zbędnych opakowań lub te, których opakowanie można ponownie wykorzystać. Jedna 1,5-litrowa butelka to mniej zużytej energii i odpadów niż trzy butelki półlitrowe. Dzięki temu zmniejszymy ilość odpadów i zużycie energii.
Zużyte baterie np. z aparatu fotograficznego wyrzuć do pojemnika na baterie
Baterie, ze względu na swój skład chemiczny (kadm, rtęć, ołów, nikiel, lit, cynk, mangan), wyrzucone w lesie są poważnym zagrożenie dla środowiska. Deszcz wypłukuje z nich metale ciężkie i inne składniki, które przedostając się do wód i gleby, powodują niebezpieczne skażenie oraz zatrucie zwierząt i roślin.
Na wakacje weź ze sobą torbę wielokrotnego użytku
Warto ograniczyć korzystanie z toreb plastikowych. Idąc na zakupy czy plażę, zabierzmy torbę materiałową lub papierową. Z torby foliowej z reguły korzystamy zaledwie 20 minut, a większość „foliówek” trafia na wysypiska.
Zabierz z plaży swoje odpady
Śmieci wrzucajmy zawsze do kosza. Będąc w lesie, w górach lub nad morzem, zabierajmy ze sobą swoje odpady. Porada dla miłośników wędkarstwa: żyłki wędkarskie wyrzucajmy do odpowiednich pojemników. Wyrzucone do wody lub pozostawione na plaży są zagrożeniem dla zwierząt.
Nie kupuj pamiątek wykonanych z ginących gatunków roślin i zwierząt
Każdego dnia z naszej planety znika jeden gatunek. Będąc na wycieczce za granicą, nie kupuj pamiątek wykonanych z chronionych okazów roślin i zwierząt. Konwencja Waszyngtońska (CITES) ma na celu ochronę dzikich zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem z powodu niekontrolowanego handlu.
( na podstawie materiałów Ministerstwa Ochrony Środowiska)